Rakovina prostaty
Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších zhoubných nádorů u mužů: odhaduje se, že někdy během svého života onemocní touto chorobou každý pátý muž a tři čtvrtiny všech případů se vyskytují u mužů ve věku 65 let a starších.
Rakovina prostaty může růst rychle a šířit se, častěji však roste pomalu a může zůstat v prostatě po mnoho let (lokalizovaná rakovina). V počátečních stadiích nemá onemocnění žádné příznaky. Jak se však rakovina rozvíjí, může napadnout a poškodit okolní tkáně nebo se rozšířit do jiných částí těla (metastázy).
Ke screeningu rakoviny prostaty lze použít různé testy, včetně vyšetření prostatického specifického antigenu (PSA), který měří hladinu tohoto proteinu v krvi. Zvýšená hladina PSA může indikovat přítomnost rakoviny prostaty. Test PSA se často používá v kombinaci s digitálním rektálním vyšetřením.
Pokud je diagnostikována rakovina prostaty, stadium onemocnění lékaři napoví, jak daleko se rakovina rozšířila, a pomůže mu rozhodnout o nejvhodnějším způsobu léčby.
Stadium nemoci se obvykle určuje podle systému TNM, který zohledňuje:
T | Velikost primárního nádoru |
N | Zda jsou postiženy lymfatické uzliny |
M | Zda se nádor rozšířil mimo prostatu (přítomnost metastáz) |
V rané fázi onemocnění je růst rakoviny prostaty závislý na hladině testosteronu. Cílem léčby proto je snížit hladinu testosteronu cirkulujícího v těle, což může vést k zániku rakovinných buněk a oddálit progresi onemocnění o několik let.
Přečtěte si, co podnikáme v
oblasti urologie a uroonkologie