Noční pomočování
Mýty, fakta a anamnéza
Pomočování je vcelku běžným problémem u dětí a do jisté míry i u dospělých a není spojeno pouze s moderní dobou. V průběhu času se objevila řada mýtů a mylných představ, které se ho snaží vysvětlit.
Mnoho rodičů se domnívá, že se děti pomočují, protože jsou ve stresu, mají starosti nebo jsou v některých případech prostě jen líné*. Tyto mylné představy pak ovlivňují způsob, jakým je na pomočování nahlíženo a jak je řešeno.
Ve většině případů se však nejedná o psychický problém nebo problém s chováním, ale o uznané onemocnění, kterým trpí více než 5 milionů dětí v celé Evropě. Přesto lze noční pomočování jednoduše a účinně léčit a ušetřit tak postiženému i jeho rodině mnoho trápení.
Většina dětí do tří let vydrží během dne v suchu, ale pomočování až do pěti let není neobvyklé. U dětí starších pěti let, které v noci bez pomočení nevydrží a nadále se pomočují alespoň třikrát týdně, se má za to, že trpí nočním pomočováním. Tento stav lze léčit pomocí léků nebo terapie.
*Výzkum provedený britskou charitativní organizací ERIC (Informační centrum pro enurézu)
Příčiny nočního pomočování
- Ledviny produkují více moči, než pojme močový měchýř
- Většina pacientů má dobře fungující močový měchýř a normální spánkový režim, ale neprobudí se, když mají měchýř plný
Důsledky nočního pomočování pro dítě a rodinu
Děti, které se v noci pomočují, se často cítí rozčilené, náladové, zahanbené a zmatené. Je jim to trapné a nepříjemné a myslí si, že jsou jediné děti, kterým se to stává.
Tato izolace v nich vyvolává zábrany a ze strachu, že budou odhaleny, se vyhýbají jakýmkoli aktivitám, při kterých by musely zůstat přes noc mimo domov, jako jsou školní výlety a přespávání u kamarádů.
Pokud se pomočování v dětství neléčí, může být obtížnější ho ovládat a z postiženého dítěte pak může vyrůst dospělý člověk, který má problémy s navazováním blízkých vztahů, protože se obává, že se na jeho problém přijde.
Pro rodiče je to také nepříjemná situace a k obavám o své dítě se přidává i vyčerpání z přerušovaného spánku a nutnosti neustále měnit ložní prádlo.
Někdy to rodiče může iritovat a začnou se domnívat, že to jejich dítě dělá schválně.
Doporučení pro rodiče
V první řadě je třeba si uvědomit, že pomočování není ničí vina a nijak nesouvisí s tím, jak bylo dítě “naučeno chodit na záchod”.
Pokud vás trápí noční pomočování, obraťte se na svého rodinného nebo praktického lékaře. Ten může vyloučit vzácné případy, kdy se jedná o základní onemocnění, jako je cukrovka, infekce nebo abnormality ve struktuře močového systému, a zahájit vhodnou léčbu a poradenství.
Před konzultací s lékařem se doporučuje vyzkoušet následující:
- Dohlédněte na to, aby vaše dítě pilo spíše během dne. Některé děti pijí málo během školní výuky a pak se snaží to dohnat večer.
- Příjem tekutin by neměl být během dne omezován, dítě by mělo vypít sedm až osm šálků tekutin.
- Večer se vyhýbejte nápojům obsahujícím kofein (jako je čaj, káva a kola), protože kofein vede ke zvýšené produkci moči.
- Naposledy pijte dvě až tři hodiny před spaním.
- Těsně před spaním si dvakrát dojděte na toaletu (s odstupem 5 – 10 minut).
- Usnadněte dítěti přístup na toaletu z ložnice a povzbuďte ho, aby se pak vrátilo do své postele.
- Zaznamenávejte si noci, kdy (ne)došlo k pomočení. Odměňujte úspěch a nevyčítejte neúspěch.
Pokud se těmito opatřeními problém nevyřeší, obraťte se na svého lékaře a sdělte mu:
- Zda se vaše dítě pomočuje odmala nebo s tím začalo v poslední době
- Zda vaše dítě vytváří rozsáhlé mokré skvrny
- Zda měl tento problém některý z rodičů
- Zda se školní prospěch nebo chování vašeho dítěte zhoršilo.
Mnohé případy nočního pomočování se dají jednoduše léčit a správným přístupem, povzbuzováním a léčbou může dojít ke zlepšení během několika měsíců, místo aby se případně táhly celé roky beze změny.
Děti vyžadují velkou trpělivost a především by neměly být kritizovány, trestány nebo obviňovány, což může situaci ještě zhoršit.
Přečtěte si, co podnikáme v
oblasti urologie a uroonkologie