Plodnost
Každý rok se díky metodě IVF a dalším technologiím asistované reprodukce (ART) narodí 500 000 dětí. Společnost Ferring se zasazuje o pomoc při zakládání zdravých rodin všech forem a velikostí tím, že vyvíjí inovativní léčbu neplodnosti a rozšiřuje přístup k léčbě pomocí metody IVF.
Jeden ze šesti heterosexuálních párů na světě má problémy s plodností, známé také jako neplodnost, nebo se mu nedaří počít dítě po 12ti a více měsících nechráněného sexu.
Technologie asistované reprodukce (ART), včetně oplodnění in vitro (IVF) a metody intracytoplazmatického zavedení spermie (ICSI), může mnoha párům, které mají potíže s přirozeným početím, pomoci založit rodinu.
Není to jen problém žen
Navzdory některým přetrvávajícím mýtům není neplodnost jen záležitostí žen.
U heterosexuálních párů, které mají potíže s početím, je příčina ze třetiny na straně žen, třetina na straně mužů a třetina je kombinací obou nebo je příčina neznámá.
Ženy s často nepravidelnou menstruací a onemocněními, jako jsou syndrom polycystických ovarií (PCOS) a endometrióza, mohou mít s otěhotněním větší potíže. U mužů je hlavní příčinou neplodnosti nízký počet spermií nebo jejich nízká kvalita, případně obojí.
Plodnost mužů i žen se s věkem snižuje, ale u žen klesá rychleji a po 35. roce života dochází k strmému poklesu.
Rodiny všech forem a velikostí
Každý rok se na světě díky ART narodí na 500 tisíc dětí.
Kromě pomoci heterosexuálním párům s problémy s plodností pomáhají metody IVF a ICSI zakládat zdravé rodiny všech forem a velikostí také členům komunity LGBTQ a svobodným rodičům.
Problémy s přístupem k léčbě
Přestože Světová zdravotnická organizace uznává neplodnost jako onemocnění a celosvětový problém veřejného zdraví, je financování a úhrada léčby IVF v rámci mnoha národních zdravotních služeb a programů zdravotního pojištění omezená.
Řada předpisů a zákonů, například těch, které souvisejí s rodinným stavem nebo sexuální orientací, také mnoha lidem brání v přístupu k léčbě v jejich domovských zemích.
Ve společnosti Ferring věříme v právo každého člověka na založení rodiny. Zasazujeme se o zakládání zdravých rodin všech forem a velikostí tím, že vyvíjíme inovativní léčbu neplodnosti a spolupracujeme s pacienty, zdravotníky a politiky na rozšíření přístupu k léčbě metodou IVF.
Přidejte se k debatě #projektrodina
Rádi si poslechneme váš příběh o založení rodiny od početí po narození dítěte. Podělte se o něj online skrze hash tag #projektrodina nebo se přidejte k jedné z našich kampaní #projectfamily campaigns.
Plodnost a COVID-19
Naše prohlášení k pandemii COVID-19 (onemocnění novým koronavirem) a reprodukční medicíně si můžete přečíst zde.
References
- Evropská společnost pro lidskou reprodukci a embryologii, Informační přehled ART 2018. Dostupné na: https://www.eshre.eu/Press-Room/Resources Poslední přístup v říjnu 2019.
- Světová zdravotnická organizace. Definice neplodnosti a terminologie. Dostupné na: https://www.who.int/reproductivehealth/topics/infertility/definitions/en/ Poslední přístup v říjnu 2019.
- Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb, sekce pro zdraví žen. Informační přehled věnovaný neplodnosti. Dostupné na: https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/infertility Poslední přístup v říjnu 2019.
- Národní institut pro zdraví a zdravotní péči. Hodnocení a léčba neplodnosti. Dostupné na: https://www.nice.org.uk/guidance/cg156 Poslední přístup v říjnu 2019.
- Centra pro kontrolu a prevenci chorob. Reprodukční zdraví žen. Dostupné na: https://www.cdc.gov/reproductivehealth/womensrh/healthconcerns.html Poslední přístup v říjnu 2019.
- Úřad pro reprodukci a embryologii. O neplodnosti. Dostupné na: https://www.hfea.gov.uk/i-am/women-over-38/ Poslední přístup v říjnu 2019.