Zánětlivá onemocnění střev

people-families-4

Zánětlivá onemocnění střev

Zánětlivá střevní onemocnění (IBD) jsou chronická onemocnění způsobující záněty a vředy v částech trávicího traktu.

O zánětlivých střevních onemocněních (IBD)

Co jsou to IBD?

Ulcerózní kolitida (UC) a Crohnova choroba (CD) jsou poměrně vzácná onemocnění. Jedná se o chronická onemocnění způsobující tvorbu zánětlivých oblastí a vředů v různých úsecích trávicího traktu. Tento zánět způsobuje úporné a časté průjmy (často prudké a krvavé, bolesti břicha, horečku, únavu a váhový úbytek.

Zánětlivá střevní onemocnění (IBD) se vyskytují zejména v průmyslových zemích světa. Postihují všechny populace, i když v některých je jejich výskyt nižší. Lidé, kteří se stěhují z rozvojových zemí do rozvinutých částí světa, dosáhnou po určité době stejné úrovně rizika postižení IBD jako zbytek populace.

Obecně je vyšší výskyt IBD v severních zeměpisných šířkách ve srovnání s jižními zeměpisnými šířkami a v městských oblastech oproti venkovským.

Rozvoj IBD

Ulcerózní kolitida a Crohnova choroba postihují všechny věkové skupiny a mohou se objevit v jakémkoli věku, ale největší počet nových případů se vyskytuje u mladých lidí.

Závažnost průběhu UC a CD nelze předvídat a obvykle se střídají období aktivního zánětu (vzplanutí) s obdobími nízké aktivity či dokonce remise, kdy se pacient cítí dobře a je bez příznaků.

V počátečních stadiích může být obtížné UC a CD diagnostikovat. Jejich symptomy se navzájem podobají a také mohou připomínat infekční gastroenteridu a syndrom dráždivého tračníku. Někdy může trvat celé roky, než je stanovena správná diagnóza a navrhne léčba, která je slučitelná se způsobem pacientova života.

Příčiny IBD

Zkoumání možných příčin IBD je celosvětově věnováno značné úsilí, ale navzdory mnoha teoriím zůstávají spolu s konkrétními změnami, k nimž v těle dochází, stále málo známé.

Zdá se, že za IBD stojí genetický a environmentální vliv, který způsobuje nerovnováhu zánětlivých procesů ve střevě. Předpokládá se, že k tomu mohou přispívat viry, bakterie, vysoce rafinovaná strava, stres a kouření.

Ulcerózní kolitida

Při ulcerózní kolitidě postihuje zánět výhradně povrchovou vrstvu (sliznici) tlustého střeva. Téměř vždy zasahuje konečník a odtud se kontinuálně šíří. U malého procenta pacientů je postiženo celé tlusté střevo. Nejčastěji je UC diagnostikována ve věkové skupině 15 až 35 let, druhý vrchol je pozorován u osob ve věku 55 až 70 let. Celosvětově trpí ulcerózní kolitidou až 400 lidí na 100 000 obyvatel.

Crohnova choroba

Na rozdíl od ulcerózní kolitidy může Crohnova choroba postihnout kteroukoli část trávicího traktu, i když se projevuje především v tenkém střevě. U Crohnovy choroby je nejčastěji postiženo pouze tenké střevo (40 %), i když často může postihovat jak tenké, tak tlusté střevo (30 %) a v jiných případech pouze tlusté střevo (30 %).

Crohnova choroba postihuje až 150 lidí na 100 000 obyvatel a nejčastěji je diagnostikována ve věkové skupině 15 až 25 let. Zdá se, že nedávné statistiky naznačují nárůst počtu nových případů, ale není jasné, proč tomu tak je.

Přibližně 15 až 20 % osob s Crohnovou chorobou má blízkého příbuzného s některou z forem IBD, což naznačuje genetickou predispozici těchto pacientů.

Komplikace u IBD

V případech, kdy je průjem velmi častý nebo krvavý a silný, může dojít ke ztrátě vody a špatnému vstřebávání živin, což vede k anémii, dehydrataci a závažnému úbytku hmotnosti.

Při Crohnově chorobě může zánět vést ke vzniku striktur (zúžení) střeva, což způsobuje bolesti břicha. Těžké případy mohou vést k život ohrožujícím komplikacím, jako je ucpání nebo perforace střeva, a byla zjištěna i určitá souvislost mezi tím, že pacienti s kolitidou mají zvýšené riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Riziko vzniku kolorektálního karcinomu se zvyšuje s rozsahem a závažností onemocnění, s věkem, ve kterém onemocnění začalo, a délkou jeho trvání. U pacientů trpících ulcerózní kolitidou bylo v nedávných studiích prokázáno, že riziko vzniku kolorektálního karcinomu po 10, 20 a 30 letech od diagnózy je o 2, 8 a 18 % vyšší (v uvedeném pořadí) než výskyt pozorovaný v běžné populaci.

Zvládání a léčba IBD

Většina pacientů s diagnózou ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy choroby dostává řadu léků, které mají kontrolovat nebo zmírňovat zánět a příznaky a potlačovat imunitní reakci organismu.

Při aktivním zánětlivém onemocnění střev (IBD) je hlavním cílem lékaře:

  • Co nejrychleji zvládnout příznaky vzplanutí onemocnění
  • Upravit případný nedostatek živin, vody, vitamínů a minerálů
  • Zabránit vzniku závažných komplikací
  • Minimalizovat riziko dalšího vzplanutí choroby zvolením účinné udržovací léčby

Udržovací léčba pro dlouhodobé zvládání IBD

Dlouhodobá kontrola zánětlivých střevních onemocnění vyžaduje pravidelnou medikaci, tzv. udržovací léčbu, která udržuje vzplanutí onemocnění na uzdě a snižuje riziko vzniku závažnějších komplikací.

Léky ze skupiny aminosalicylátů, jako je PENTASA® (mesalazin) společnosti Ferring, se běžně předepisují jako udržovací léčba pacientů se IBD.

Klinické poznatky ukazují, že bez udržovací léčby mesalazinem až 80 % pacientů s mírnou/středně těžkou aktivní ulcerózní kolitidou do jednoho roku recidivuje a dochází k dalšímu vzplanutí a zhoršení příznaků. Výzkum však také ukázal, že pokud pacienti užívají udržovací léčbu správně, lze mnoha z těchto relapsů předejít.

Těžší zánět může k dosažení dlouhodobé kontroly onemocnění vyžadovat řadu různých forem léčby. Obvykle by se mělo v rámci udržovací léčby pokračovat v podávání léků, které byly zpočátku potřebné ke zvládnutí vzplanutí onemocnění u pacienta.

Prevence závažných dlouhodobých komplikací

Pacienti, kteří se mezi jednotlivými vzplanutími cítí poměrně dobře a bez příznaků, mohou o něco méně dbát na dodržování doporučení lékaře ohledně užívání udržovacích léků a docházku na kontroly do gastroenterologické ambulance.

Nové poznatky však naznačují, že dlouhodobého pozitivního vlivu na zdravotní stav a snížení rizika vzniku rakoviny tlustého střeva a/nebo konečníku lze dosáhnout, pokud pacienti pokračují v užívání léků podle doporučení lékaře.

Dieta při IBD

Při dlouhodobé léčbě zánětlivých střevních onemocnění s cílem omezit recidivy je třeba se zabývat také úlohou stresu a stravy. Lékaři obvykle doporučují snížení stresu (což může být obtížné) a přiměřenou dietu obsahující vlákninu (s výjimkou striktur) s vitamínovými a minerálními doplňky.

Dobře vyvážená strava s vysokým obsahem sacharidů a bílkovin minimalizuje možnost nedostatku živin v důsledku chronického průjmu. Zdá se, že Crohnova choroba dobře reaguje na speciální diety a některým pacientům se osvědčuje bezlaktózová a bezlepková dieta.

Souhrn zánětlivých střevních onemocnění

Charakteristika zánětlivých střevních onemocnění:

Ulcerózní kolitida Crohnova choroba
Typické věkové rozmezí při stanovení diagnózy Primárně 15 až 35 let
Sekundárně 55 až 70 let
Primárně 15 až 25 let Sekundárně 70+ let
Výskyt 6-10/100.000 2-6/100.000
Prevalence Až 400 na 100,000 Až 150 na 100,000 (narůstajíjící v některých oblastech)
Lokalizace onemocnění Postihuje pouze konečník a tlusté střevo. V případě progrese se zánět šíří od rekta směrem nahoru. Může postihnout jakoukoli část trávicího traktu od úst po konečník – nejčastěji distální část tenkého střeva a ústí tlustého střeva. Zánět střeva se šíří nepravidelně s normálním vzhledem střeva na mnoha místech (tzv. skip léze)
Akutní symptomy Krvavý průjem Horečka Bolest břicha a nevolnost Bolest břicha a nevolnost Krvavý průjem
Bolest jazyka a rtů
Chronické symptomy Průjem
Bolest břicha Váhový úbytek Slabost Anémie
Průjem
Bolest břicha Váhový úbytek
Ztráta chuti k jídlu
Letargie a malátnost Anémie
Chronické komplikace Úbytek váhy Únava
Rakovina tlustého střeva a/nebo konečníku
Fibróza/stenóza střeva Úbytek váhy Únava
Genetické souvislosti Propojení mezi rodinnými příslušníky 15 až 20 % pacientů má pokrevní příbuzné trpící některou formou IBD
Symptomy nepostihující střevo (extraintestinální symptomy) Bolest kloubů, zrakové & kožní potíže Bolest kloubů, vznik žlučových a ledvinových kamenů

Linky

Pro vice informací vám doporučujeme navštívit tyto webové stránky:

www.guts4life.com

www.healingwell.com/ibd

www.efcca.org (The European Federation of Colitis Crohn Associations).

www.crohnscolitisfoundation.org (Crohn’s & Colitis Foundation)

www.pentasaus.com

Upozorňujeme, že společnost Ferring neodpovídá za obsah výše uvedených stránek, protože nejsou spravovány ani kontrolovány společností Ferring.

Navštivte platformu OdvahaProŽivot

a zjistětesi více informací o IBD a podpoře

This page is not intended for patients or for members of the general public. It is only intended to be used by healthcare professionals.

OK

Cette page n'est pas destinée aux patients ou au grand public. Il est uniquement destiné à être utilisé par des professionnels de santé.

OK

Ik bevestig dat ik een professionele zorgverlener ben of een zakelijke relatie heb met Ferring Pharmaceuticals

OK

Ez az oldal nem betegeknek, vagy nagyközönségnek szól. Az oldalt kizárólag egészségügyi szakemberek használhatják.

OK

Ta strona nie jest przeznaczona dla pacjentów ani dla ogółu odwiedzających. Ta strona stworzona jest dla pracowników sektora ochrony zdrowia.

OK

Эта страница не предназначена для пациентов или для широкой публики. Она предназначена только для медицинских работников.

OK